14 Ekim 2008 Salı

İçimdeki Şeytan


Hayatımda inandığım değerleri baz alan bir anlayışım var ve bununla çelişmem. Değerlerimdende taviz verdiğim görülmez. Ama maalesef her insan gibi zaaflarım var.

Hayatta en dayanamadığım şey israf. Millet küresel ısınma konusunu yaşadığı yerde su kalmayınca idrâk etti ama ben evime aldığım tüm beyaz eşyayı A+ alan biriyim mesela. Bunu gidip 300-400 ytl fazla para vermeyi kesinlikle bir harcama kalemi olarak düşünmedim. Su ve elektriğin harcanması yerine para harcamayı tercih ettim zira geri dönüşümü zor olan kıt kaynakları harcamak büyük israf.

Mesela evimde, kağıtları, camları ve diğer atıkları bile ayırtıyorum. Bunun için aile içi psikolojik baskı bile uygulamam gerekti ama alıştırdım milleti. Benim dırdırımı çekeceklerine ayırıyorlar :))
Tabii, pet şişe kullanımını minimumda tutmak, poşet almamak vb önlemleri saymıyorum bile.
Şirket içi eğitimlerin de müdavimi oldum bu küresel ısınma ile ilgili konularda. Daha birkaç hafta evvel küresel ısınmanın tehdidine dair 150 kişiye sunum yaptım. Adım çıkmış. Millet takıntılıymışım gibi bana davranıyor ama ben benden öncekilere küfür ederken en azından benden sonrakilerin bana küfür etmesini önlemek üzere elimden gelen şeyleri marjinal kalmak pahasına yapıyorum.

Gerçi ben dağ, taş, ova, yayla, köy çocuğu değilim. Pikniğe bile gitmem. Yalnız asla ve asla çevreye duyarlılığın bu kadar basite indirgenemeyeceğinin bilincindeyim. Önemli olan joking, hiking yapmak değil daha az tüketmek.

Ama... Benim de bir zaafım var. Bu zaaf: (maalesef) giyim kuşam konusunda dünya görüşümle aynı muhafazâkarlığa sahip olamamam. Temiz ve şık olmak benim için bir takıntı resmen. Bunun için para harcamaktanda çekinmiyorum. Tabii bunu derken abarttığımı sanmıyorum ama yine de vicdanım sızlıyor. Mesela, neden eskimediği halde ceket almaya devam ettiğimi, gömleklere olan tutkumu ve olmazsa olmaz ayakkabı merağımı çözebilmiş değilim. İhtiyacım olandan daha fazla ürüne sahibim ama hala almaya devam etmek konusunda dürtüme hakim olamıyorum.

Daha kötüsü, işim gereği sürekli alışveriş yerlerinde takılıyorum ve nefsimle mücadele etmek çok zor oluyor. Ama insan ZARA'ya girip boş çıkabilir mi? (Hafifletici nedene bak :P )

ne demek lazım?

LANET OLSUN İÇİMDEKİ BU TÜKETİM DUYGUSUNA !

Hiç yorum yok: