31 Ağustos 2010 Salı

Maybe I am not as smart as I think *


* Belki de düşündüğüm kadar zeki değilimdir

Üniversite hayatımının harcanmışlığı yüzünden IQ'mun sanırım 15-20 puanını heba etmiş durumundayım. Her ne kadar halâ insanların hüsn-ü zann'ı nedeniyle zeki olarak sınıflandırılıyor olsam da ben, benden eksilenin gayet farkındayım.

Teknik zeka konusunda hiç bir daim iddialı olmamakla beraber matematik modelleme ve çözümleme konusunda iyiydim. Tabii bir zamanlar... Şimdilerde sadece eski günlerden hoş bir seda var kulaklarımda. Hey gidi günler :(

Bu durumun birkaç sebebi olabilir ama ben en çok Lamarck'ın "kullanılmayan organlar körelir" teorisini beğeniyorum. O kadar uzun zamandır zekamı zorlayacak işlerden uzağım ki, kullanmamaktan körelmiş olabilir.

Ama daha korkunç bir teorim daha var. Yüzleşmek istemesem de bu da bir ihtimal :

"Ya hiçbir zaman zannetiğim kadar zeki olmamışsam"

Eğer hal bu ise, durumum içler acısı olabilir. 3-5 ÖSYM sınavından aldığım sonuçlarla kendimi bir halt sanıyor olabilir miyim gerçekten?

Belki ...
Edit: Gothe'nin lafına rastladım biraz önce. Bayıldım..."The intelligent man finds almost everything ridiculous the sensible man almost nothing" ... Ben de herşeyle geyik yapabildiğime göre intelligent mı oluyorum? Konumuzla alakalı diye edit ettim :)

Hiç yorum yok: